Jak farbować włosy z odrostami? Zobacz nasz poradnik, jak farbować włosy krok po kroku!

Jak farbować włosy z odrostami? Zobacz nasz poradnik, jak farbować włosy krok po kroku!

Chcąc odmienić swój wygląd, najłatwiej zrobić to farbując włosy. Jest to łatwy oraz najszybszy sposób na odmianę swojego image’u. W tym wypadku nie chodzi o to, aby diametralnie zmienić kolor z ciemnego na jasny, albo z naturalnego na jakiś niecodzienny, ale bardzo często wystarczy kolor nieco stonować. Otrzymany efekt wiele zmieni w oczach nie tylko tej osoby, która to zrobi, ale także w oczach innych.

Gdzie farbować włosy

Zafarbować włosy można w niemalże każdym salonie fryzjerskim, ale można to też z powodzeniem zrobić we własnym domu. Jednakże, aby zrobić to poprawnie, należy się do tego przygotować i co najważniejsze należy posiąść elementarne umiejętności i wiedzieć jak malować włosy. Przed przystąpieniem do zabiegu farbowania włosów powinno się wziąć pod uwagę pewne zasady prawidłowego zabiegu. Farbowanie jest też niejako nieusuwalnym zabiegiem podobnie jak tatuaż z tą różnicą, że nieodpowiednio nawet zafarbowane włosy po jakimś czasie odrosną i będzie je można obciąć, co w przypadku tatuażu nie jest możliwe. Ale aby uniknąć tych nieprzyjemności, trzeba wziąć do siebie wskazówki, które wymieniamy w tym artykule.

Jak działają kosmetyki do farbowania włosów?

Struktura włosów nie jest jednorodna. Obserwując włos w dużym powiększeniu, możemy zobaczyć, że na jego powierzchni znajdują się charakterystyczne łuski, podobne do tych, które pokrywają ciało ryby. Chronią one wnętrze włosa przed utratą wilgoci oraz niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Chcąc trwale ufarbować włosy, musimy do wnętrza włosa wprowadzić odpowiedni pigment. Aby tego dokonać, należy rozchylić łuski włosów. W przeciwnym razie substancja barwiąca nie będzie w stanie wniknąć w jego strukturę i koloryzacja nie będzie trwała. Składnikiem farb do włosów, którego zadanie polega na rozchyleniu łusek włosa, jest zwykle amoniak. W niektórych farbach używa się również innego produktu o nazwie  monoetanoloamina. Jednak substancja ta wykazuje mniejszą zdolność otwierania łusek, w konsekwencji czego farba wnika płytko i szybko się wypłukuje. Szamponetki, pianki do koloryzacji czy płukanki nie zawierają amoniaku, ani żadnej innej substancji zmieniającej strukturę włosów, a więc działają tylko na jego powierzchnię, dlatego szybko się zmywają.

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

Jak przygotować włosy do koloryzacji?

Zanim poddasz się zabiegowi farbowania włosów, najpierw je do tego przygotuj. Zniszczone włosy powinny zostać poddane zabiegowi regeneracji, gdyż farba może wnikać w nie nierównomiernie, co przyniesie brzydki efekt. Doskonałym zabiegiem regeneracyjnym na włosy może być profesjonalny zabieg rekonstrukcji włosów. Jeśli jednak nie chcesz korzystać z salonu fryzjerskiego, zadbaj o to, aby włosy były odpowiednio nawilżone, a ich łuski wygładzone.

Znacznie delikatniejszym zabiegiem koloryzacji na zniszczonych włosach będzie farbowanie szamponem lub kremem koloryzacyjnym. Co prawda nie będzie to efekt trwały, ale zdecydowanie bezpieczniejszy.

Farbowanie włosów krok po kroku – jaki preparat zastosować

Dzisiaj fryzjerskie techniki koloryzacji włosów oferują środki do nadania koloru w formie nietrwałej, trwałej i półtrwałej.

Preparaty nadające nietrwały kolor tworzą na powierzchni włosów tylko cienką powłokę, która po kilku myciach zmywa się całkowicie, pozostawiając włosy w ich poprzednim kolorze.

Preparaty półtrwałe płytko wnikają w strukturę włosa, dlatego kolor jest w stanie utrzymać się kilka tygodni. W zasadzie mniej niż 2 miesiące, ale efekt jest wyraźniejszy.

Dłużej utrzymujący się efekt można uzyskać, stosując farbę, która działa wewnątrz włosa. Zawarty w niej amoniak znacznie rozchyla łuski włosa, a tym samym pozwala dostać się do jego wnętrza podstawie barwnika i jego utleniaczowi. Kiedy podstawa barwnika zostanie w środku włosa utleniona, powstaje trwalszy barwnik, który nadaje włosom ostatecznego koloru.

Farbowanie włosów krok po kroku – jaki kolor wybrać do włosów

Najprościej samemu stwierdzić, jaki kolor do nas pasuje. Jeśli weźmie się pod uwagę karnację skóry twarzy, kolor brwi, oczu i to czy kolor, który się podoba, pasuje do naszej osobowości i temperamentu, czyli do tych wszystkich cech, które nas określają. Kolor, jaki będzie pasował do danej osoby, można sprawdzić, przykładając pasemka z palet barw kolorów, które daje nam producent farb.

Podczas wybierania farby należy sprawdzić dokładnie jaki wyjściowy kolor otrzymamy, bo samemu nie jest łatwo stwierdzić czy kolor, jaki posiadamy, jest ciemnym kolorem blond, czy może jasnym brązem. Więc w tym wypadku najlepszym wyjściem jest poprosić fryzjera o radę. Ewentualnie sprawdzić jeszcze raz mając w ręku próbnik koloru należącego do farby, której zamierzamy użyć.

Farbowanie włosów męskich – przyciemnianie i rozjaśnianie

Mężczyźni również muszą korzystać z farb do nakładania na włosy i to z różnych powodów. Czasem chodzi im o nadanie ciemniejszego odcienia, a innym razem o rozjaśnienie włosów. Z kolei pojawiające się siwe włosy wymagają nawet pigmentacji z racji tego, że na siwych włosach farba gorzej się trzyma.

Farbowanie włosów męskich najczęściej jest stosowane w celu ich przyciemnienia. Podczas tego zabiegu na włosy musi zostać naniesiona farba z dużą dokładnością, aby przez nierównomierne jej nałożenie, nie było widocznych cieni na włosach, co mogłoby zepsuć cały efekt tego zabiegu. Jeżeli chce się przyciemnić włosy uprzednio rozjaśnione, najpierw należy nałożyć farbę na środek głowy i końcówki włosów, za to odrosty należy zostawić na koniec.

We własnym zakresie możliwe jest tylko nieznaczne przyciemnienie włosów. Jeżeli chcemy z blond włosów uzyskać kolor bardzo ciemny, wtedy najlepszym wyjściem jest udanie się do fryzjera. W domowych warunkach różne kolory farb nakładane na bardzo jasny kolor włosów mogą dać inne odcienie niż oczekiwane. Tak na przykład brąz nałożony na kolor blond może finalnie dać kolor zielonkawy, za to mahoniowy stać się może zbyt jaskrawy.

Kiedy farbować włosy?

Decyzję o farbowaniu włosów podejmujemy często zbyt pochopnie. Niejednokrotnie pod wpływem reklamy w telewizji, nowego koloru na włosach koleżanki czy zdjęcia w żurnalu decydujemy się na zmianę koloru własnych kosmyków. To duże ryzyko. Nieprzemyślana, źle dobrana koloryzacja może zaważyć na naszym wizerunku. Dlatego przed przystąpieniem do farbowania włosów warto przyjrzeć się swojej karnacji i dobrać kolor do cery, koloru oczu oraz oczywiście do wieku. Wiadomo bowiem, że mocne, zdecydowane kolory dodają lat, a delikatne barwy skutecznie je odejmują.

Włosy najlepiej farbować, kiedy są zdrowe i odżywione. Podczas koloryzacji łuski zdrowych włosów chłoną pigment, a następnie zamykają się, zatrzymując go wewnątrz. Efekt ich farbowania utrzymuje się znacznie dłużej, niż na włosach zniszczonych, a kosmyki wyglądają zdrowo i ładnie lśnią.

Jeśli już wcześniej wykonywałaś koloryzację, z kolejną odczekaj co najmniej 4 – 6 tygodnie. To czas, kiedy włosy zdążą się zregenerować, a odrost jeszcze nie będzie zbyt widoczny. To samo dotyczy trwałej ondulacji. Między trwałą a farbowaniem również wymagany jest odstęp czasu. W tym wypadku zaleca się odczekać co najmniej 2 tygodnie.

Na koloryzację włosów decydujemy się zazwyczaj przed zbliżającą się uroczystością. Pamiętajmy jednak, że podczas koloryzacji farba może zabarwić naszą skórę przy linii włosów, co jest trudne do usunięcia. Dlatego zabieg najlepiej przeprowadzić na kilka dni przed planowanym wyjściem. Wówczas wszelkie plamy na skórze zdążą się zmyć.

Ile trzymać farbę na włosach?

To, jak długo należy trzymać farbę na włosach, zawsze podane jest w instrukcji dołączonej do opakowania farby. Należy jednak mieć świadomość, że włosy włosom nierówne. Cienkie i osłabione lub poddane wcześniej trwałej ondulacji, szybciej chłoną kolor i ich koloryzacja  przebiega szybciej. Może się więc okazać, że jeszcze przed zalecanym czasem należy mieszankę zmyć.

Odwrotna sytuacja jest z włosami grubymi i mocnymi. Tu może zajść potrzeba dłuższego trzymania farby. Takie włosy nie wchłaniają farby tak szybko, jak cienkie.  Dlatego podczas zabiegu ważne jest stałe monitorowanie koloru, aby w odpowiednim momencie reagować.

Kiedy nie farbować włosów?

Włosów nie farbujemy bezpośrednio po trwałej ondulacji lub wcześniejszym malowaniu. Jeśli zdarzy nam się nieudana koloryzacja, znacznie bezpieczniej będzie użyć dekoloryzatora, który wywabi niepożądane pigmenty z włosów.

Koloryzacji należy unikać w przypadku zniszczonych włosów. Zbyt osłabione i suche nie będą dobrze wyglądały po farbowaniu. Wiadomo bowiem, że farby, zwłaszcza te z drogerii z dodatkiem amoniaku, nie są neutralne dla włosów. Poza tym na zniszczonych kosmykach farba nie utrzyma się zbyt długo. Rozchylone łuski takich włosów uniemożliwiają zatrzymanie w nich pigmentu. Jeśli więc zmagasz się z problemem zniszczonych włosów, poczekaj z koloryzacją na ich regenerację.

Jak farbować włosy z odrostami?

Nie jest to trudne, wystarczy podzielić fryzurę na kilka części i odrosty farbować osobno nanosząc farbę bardzo dokładnie z użyciem pędzla.

Pamiętać trzeba, że szczególnego traktowania wymagają włosy zaczynające siwieć. Są one dosyć ciężkie w farbowaniu, dlatego w warunkach domowych ciężko je farbować. Zwłaszcza jeśli jest ich zbyt wiele. Wówczas najlepiej skorzystać z usług fachowca.

Naniesie on farbę na włosy, a następnie mieszankę wody i utleniacza. Dobrze spisują się nałożone na siwe włosy specjalne preparaty, które są w stanie przywrócić pierwotny ich kolor. Wtedy na włosy nakłada się krem, który w swoim składzie zawiera prekursor melaniny. Kiedy wniknie on do wnętrza włosa, to pod wpływem tlenu, który zawarty jest w powietrzu, zapoczątkuje się proces wytwarzania barwnika, a efekt zauważalny jest już po kilku dniach. W razie gdy widoczny efekt jest słabszy od zakładanego, wówczas operację można powtórzyć. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby preparatu nie nakładać na farbowane włosy, bo może to spowodować niekorzystną zmianę ich koloru. Za to po zabiegu odzyskiwania naturalnego koloru włosów, można je dowolnie farbować.

Podstawowe błędy podczas farbowania włosów

Jak wynika z opinii fryzjerów, podczas domowych koloryzacji popełniamy sporo błędów. Wynikają one najczęściej z nieznajomości specyfiki procesu farbowania oraz braku wiedzy na temat stanu naszych włosów. Poniżej przedstawiamy podstawowe błędy, które najczęściej popełniamy podczas koloryzacji. Ich świadomość z pewnością uchroni nas przed wieloma przykrymi niespodziankami.

Zbędne obciążanie włosów kolorem

Częstym błędem jest farbowanie całych włosów w momencie, gdy tak naprawdę farbowania wymagają same odrosty. Nakładanie mieszanki na całą ich długość nie jest potrzebne. Wystarczy skupić się na odrostach, a na koniec przeciągnąć farbę na całe włosy, aby odświeżyć ich kolor.

Brak próby uczuleniowej

Ryzyko wystąpienia alergii na farbę często jest bagatelizowane. To duży błąd, którego ceną może być nasze zdrowie. Aby wykonać próbę, nałóż niewielką ilość rozrobionej farby na skórę i odczekaj wskazany na ulotce czas. Jeśli nie doszło do zaczerwienienia skóry, można przystąpić do koloryzacji.

Niedokładne rozprowadzanie farby

Warunkiem idealnej koloryzacji jest dokładne rozprowadzenie farby na włosach, aby wszystkie pasma zostały pokryte. Zazwyczaj mamy z tym problem na włosach z tyłu głowy. Warto wówczas poprosić kogoś o pomoc. Farbę nakładaj, przeczesując pasmo po paśmie. Na koniec rozczesz włosy grzebieniem, aby mieszanka dokładnie pokryła wszystkie kosmyki.

Niedokładnie wymieszana farba

Częstym błędem jest pospieszne i niedokładne mieszanie farby. Farba używana do koloryzacji powinna mieć gładką konsystencję, pozbawioną grudek. Wówczas jej składniki będą działały we właściwy sposób. Do mieszania używamy plastikowych przedmiotów (nigdy metalowych). Pamiętajmy również, aby farby nie rozrabiać zbyt wcześnie, gdyż w wyniku procesu utleniania straci swoje właściwości.

Zmiana temperatury otoczenia podczas koloryzacji

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że zmiana temperatury otoczenia ma wpływ na efekt koloryzacji. Jeśli po nałożeniu farby wejdziemy z ciepłego pomieszczenia do zimnego, proces koloryzacji zostanie przerwany. Odwrotna sytuacja będzie, jeśli zmienimy otoczenie na gorące. Pod wpływem ciepła koloryzacja przebiegnie dużo szybciej.

Nakładanie zbyt dużej ilości farby

Farbę nakładamy na włosy w taki sposób, aby dokładnie je pokryła. Nałożona w zbyt dużej ilości spłynie z włosów i zabarwi skórę, co później trudno usunąć.

Wydawać by się mogło, że koloryzacja włosów w domu to prosty zabieg. Jednak nieznajomość pewnych zasad może zaszkodzić naszym włosom. Dlatego warto zapamiętać, kiedy farbować włosy, a kiedy lepiej z zabiegu zrezygnować. Warto również poznać błędy, jakie zdarzają się podczas koloryzacji, aby w przyszłości je wyeliminować. Oczywiście wszelkie wątpliwości zawsze pomoże rozwiać doświadczony fryzjer.

Co z rozjaśnianiem włosów?

Jeżeli ktoś zechce rozjaśnić włosy niewiele, co najwyżej o 2 lub 3 tony, wystarczy wtedy jaśniejsza farba. Oczekując większego rozjaśnienia, wtedy należy poszukać rozjaśniacza. Trzeba jednak z nim uważać, gdyż rozjaśniacz jest preparatem niebezpiecznym dla włosów i jego użytkowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nałożony na włosy rozjaśniacz całkowicie usuwa naturalny barwnik z włosów i pozostawia je bez żadnej ochrony przeciw czynnikom zewnętrznym.

Rozjaśniacz należy bardzo równomiernie nanosić na włosy i podnieść je grzebieniem, aby każdy włos miał swobodny dostęp do powietrza. Jeśli się tego nie zrobi, włosy będące bliżej powierzchni głowy i pozbawione powietrza będą bardziej rozjaśnione i zniszczone. Trzeba wiedzieć, że rozjaśniacze do włosów nie zmieniają koloru z ciemnego na jasny ot tak. Jeśli nakłada się go na bardzo ciemne włosy, raczej nie otrzyma się koloru blond a coś pomiędzy. Czasem wychodzą dość finezyjne barwy jak odcienie koloru czerwonego przechodzące w żółć. Wyjściem z tej sytuacji jest nałożenie farby lub szamponu, który nada oczekiwany kolor.

W sytuacji ciemnych włosów można je rozjaśniać w dwóch etapach. Po pierwszym rozjaśnieniu nałożyć należy zmywalny kolor, a po upływie około dwóch tygodni należy powtórzyć zabieg, ale z nałożeniem już trwałej farby. Taki sposób nieco oszczędzi włosy przed ich zniszczeniem i narazi je na mniejsze szkody.

Ostatecznie w przypadku chęci rozjaśniania włosów najlepiej wybrać się do salonu fryzjerskiego. Zwłaszcza gdy włosy były już wcześniej rozjaśniane, a aktualnie pojawiają się już odrosty.

Farbowanie włosów krok po kroku – pielęgnacja

Po zmianie koloru włosom należy się troskliwa opieka. Najlepiej sprawdzają się specjalistyczne kosmetyki, choć można z bardzo dobrym skutkiem sporządzić kosmetyki do włosów we własnym zakresie. Można stworzyć domowym sposobem kosmetyki, które włosy odżywią i uczynią błyszczącymi. Warto nakładać odżywki i maski.

Zawsze należy dobierać kosmetyki w zależności od koloru włosów, bo włosy jasne i ciemne mają nieco inne potrzeby co do pielęgnacji. Włosy ciemne są bardziej odporne, bo zawierają więcej pigmentu w swojej strukturze i są zwykle mniej uszkodzone. Wymagają jedynie kosmetyków, dzięki którym będą błyszczeć i które pozamykają łuski, zapobiegając utracie barwnika.

Włosy jasne są kłopotliwe ze względu na brak w nich barwnika i są niemal przezroczyste i bezbronne wobec warunków zewnętrznych. Dlatego wymagają preparatów zawierających silikon, który da im tę ochronę, której z racji braku pigmentu nie mają.

Włosy wymagają opieki pod względem ochrony przed słońcem, dlatego wychodząc na zewnątrz, koniecznie trzeba spryskiwać je środkami zawierającymi filtry UV. Ich brak może spowodować, że kolor zacznie blaknąć.

Inspiracje i pomysły na koloryzację i farbowanie włosów

Planujesz przefarbować swoje włosy, jednak nie masz jeszcze konkretnego pomysłu? Koniecznie sprawdź naszą galerię zdjęć, ponieważ najlepszych specjalistów, którzy stworzą twoją wymarzoną fryzurę znajdziesz na Booksy.

Co trzeba wiedzieć o pielęgnacji włosów?

  • Jeśli przy nadawaniu koloru włosom nie ma kogoś pod ręką do pomocy, wybierz farbę z aplikatorem. Będzie możliwe znacznie precyzyjne jej nałożenie, niż używając zwyczajnego pędzelka.
  • Przed nałożeniem farby lub rozjaśniacza nie powinno się włosów myć, gdyż naturalny tłuszcz na włosach doskonale je zabezpieczy.
  • Używaj rękawiczek dołączonych do opakowania z farbą – farby zwykle działają silnie drażniąco i mogą wywołać reakcje alergiczne.
  • Nanoszenie preparatu prawidłowo się zaczynaj od tyłu głowy i przesuwają się do karku. Potem nanoś go z przodu głowy.
  • Postępuj zawsze według wskazówek producenta jakie zostały nadrukowane na opakowaniu farby lub rozjaśniacza.
  • Jeżeli końcówki włosów nie zabarwiły się równomiernie należy zrobić to ponownie, ale tym razem już nie nanosić farby na włosy przy skórze głowy.
  • Długie i grube włosy wymagają znacznie więcej farby, oszczędzając na niej, może się okazać, że kolor nie będzie równomierny, a więc warto kupić więcej.
  • Skórę na twarzy w linii włosów należy posmarować bardzo tłustym kremem – to ją ochroni przed kontaktem z farbą.
  • Po zakończeniu farbowania lub rozjaśniania należy jak najdokładniej spłukać preparat z głowy, bo pozostawiony po niedokładnym spłukaniu nadal będzie działał i w rezultacie zniszczy włosy.
  • Po skończonym farbowaniu, nałóż odżywkę do włosów.

Pamiętajmy, że koloryzacja włosów w warunkach domowych jest ekonomiczna. Prawidłowo wykonana jest szybsza, nie niszczy włosów i przede wszystkim jest tańsza. Oczywiście trzeba znać swoje możliwości i jeśli się nie jest pewnym końcowego efektu, wówczas nie powinno się za to zabierać, bo naprawienie błędów może kosztować więcej, niż może się wydawać. Dlatego zaryzykować warto jedynie wtedy, kiedy czujemy się na siłach, że sobie z tym poradzimy.

Podobne artykuły