Aplikacja lavito
4,5/5

Popularne salony:

Magia Salon Fryzjersko-Kosmetyczny - Poznań Stare Miasto

Magia Salon Fryzjersko-Kosmetyczny

os. Bolesława Śmiałego 16

Poznań Stare Miasto

Zarezerwuj teraz

Therapea - Warszawa Ursus

Therapea

Rakietników 30 lok. 2

Warszawa Ursus

Zarezerwuj teraz

Centrum Urody Aleja Piękna - Warszawa Żoliborz

Centrum Urody Aleja Piękna

Wojska Polskiego 41 lok. 108/109

Warszawa Żoliborz

Zarezerwuj teraz

Onycholiza – choroba paznokci

Onycholiza – choroba paznokci

27-08-2015

Jeśli twoje paznokcie nabierają nietypowego zabarwienia, pojawiają się na nich wgniecenia i mają dziwny kształt, może to oznaczać onycholizę. Jest to choroba objawiająca się oddzieleniem płytki od łożyska.

Czym charakteryzuje się onycholiza?

Charakteryzuje się rozwarstwianiem płytki, które zaczyna się na końcu paznokcia i powiększa mniej więcej do 1/3 długości. Chory paznokieć traci swoje naturalne, różowe zabarwienie, staje się żółty lub zbyt biały. Dzieje się tak, ponieważ zaczynają prześwitywać naczynia włosowate.

Co ją powoduje?

Jej główną przyczyną są urazy, które mogą powstać np. w wyniku przypadkowego uderzenia, odkręcania paznokciami śrubek i wykonywania nimi codziennych czynności. Onycholizę może spowodować źle obcięta płytka, nałożenie zbyt ciepłej masy przy akrylowym przedłużaniu paznokci, przez co zaczyna się rozwarstwiać.  Przyczyną mogą być szkodliwe substancje chemiczne zawarte w domowych środkach czystości czy materiałach budowlanych, zażywanie niektórych leków. Onycholiza pojawia się również z wyniku zakażenia wirusowego, bakteryjnego, infekcji grzybiczej, za które odpowiedzialne są pleśnie, paciorkowce, drożdżaki.

Oddzielanie płytki od łożyska może być również objawem chorób, takich jak atopowe zapalenie skóry, liszaj płaski, łuszczyca, a nawet łysienie plackowate. Może świadczyć o chorobach tarczycy, cukrzycy, niedoborach żelaza i zaburzeniach krążenia.

Jak wygląda leczenie onycholizy?

Jeśli powstała na skutek urazu, należy obciąż uszkodzoną część płytki i czekać aż odrośnie zdrowa, dbając o jej pielęgnację i zabezpieczając przed zanieczyszczeniami.  W przypadku gdy przyczyną jest infekcja, należy poddać ją diagnozie i wybrać odpowiednie leczenie, które poprowadzi nam specjalista – dermatolog. Jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań, możemy zrekonstruować paznokcie w salonie kosmetycznym.

Zobacz także

DO GÓRY
Serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Polityka plików cookie. OK
Spinner
Ładuję...
POBIERZ APLIKACJĘ ZA DARMO
UMAWIAJ SIĘ SZYBKO I WYGODNIE