Kwas linolowy – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Kwas linolowy – jakie są jego właściwości?

Kwas linolowy jest kwasem omega-6 zaliczanym do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto sprawdzić właściwości kwasu linolowego, ponieważ ma pozytywny wpływ organizm. Kwas linolowy ma szerokie zastosowanie w odchudzaniu i zabiegach upiększających. Warto poznać go bliżej.

Właściwości kwasu linolowego

Kwas linolowy należy do substancji o charakterze egzogennym, co oznacza, że nie jest wytwarzany przez ludzki organizm i musi być dostarczany w postaci pożywienia. Sprzyja utracie kilogramów i powoduje obniżenie poziomu cholesterolu.

Liczne właściwości kwasu sprawiły, że znalazł zastosowanie w kosmetyce i kosmetologii. Wchodzi w skład wielu produktów do pielęgnacji ciała.

Wpływ kwasu linolowego na organizm

Kwas linolowy przeciwdziała chorobom układu krwionośnego i zmniejsza ryzyko miażdżycy. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Jest polecany jako środek przyspieszający spalanie tkanki tłuszczowej i wspomagający budowę mięśni. Występujący głównie w tłuszczach roślinnych olej linolowy ma również doskonałe właściwości kosmetyczne. Kwas linolowy w zabiegach na twarz:

Sprawdź najlepszych specjalistów na Booksy i umów wizytę w salonie blisko siebie

  • nawilża i regeneruje skórę,
  • działa zbawiennie na szorstką i popękaną skórę,
  • łagodzi podrażnienia,
  • stymuluje odnowę komórek skóry,
  • sprawia, że przebarwienia i plamy stają się mniej widoczne,
  • stanowi składnik sebum i cementu międzykomórkowego,
  • skutecznie reguluje pracę gruczołów łojowych,
  • odmładza skórę i przywraca jej gładkość.

Kwas linolowy często można znaleźć w składzie mydeł, balsamów i kremów.

Kwas linolowy – występowanie

Kwas linolowy ma źródła w wielu pokarmach i dlatego rzadko zdarzają się jego niedobory.
Ze względu na fakt, że nie jest produkowany w organizmie, a jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania w codziennej diecie należy uwzględnić różnego rodzaju oleje takie jak lniany, słonecznikowy lub z pestek dyni. Znajduje się również w orzechach laskowych i arachidowych, sezamie, nasionach kukurydzy, pestkach winogron i soi, w której zawarta jest również cenna dla zdrowia lecytyna. Dobre jego źródło stanowi ponadto dzika róża, z której olejek warto stosować do pielęgnacji ciała. Ze względu na zawartość kwasu linolowego i inne cenne składniki często polecany jest również olejek migdałowy lub brzoskwiniowy.

Skutki niedoboru kwasu linolowego

Warto znać kwasy stosowane w kosmetyce i mieć świadomość ich niedoboru na nasz wygląd. Niedobory kwasu linolowego objawiają się przede wszystkim problemami skórnymi. Dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów łojowych i zmniejszenia zdolności skóry do regeneracji. Mają miejsce zaburzenia związane z keratynizacją, czyli rogowaceniem naskórka. Pojawia się suchość i szorstkość skóry. Zwiększa się łamliwość paznokci i włosów. Kwas linolowy bierze udział w licznych przemianach biochemicznych i w regulowaniu czynności fizjologicznych, dlatego jego niedobory objawiają się chorobami skóry takimi jak:

  • egzema,
  • rumień,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • łuszczyca,
  • rybia łuska.

Zabiegi kwasem linolowym

Kuracje winne są już dobrze znane w salonach kosmetycznych. Służą rewitalizacji skóry i przywróceniu jej właściwego nawilżenia. Należy pamiętać, że w winogronach znajduje się między innymi kwas linolowy, dzięki któremu właściwości ochronne skóry zostają skutecznie wzmocnione. Winoterapia dostarcza dodatkowo niezbędne pierwiastki takie jak magnez, krzem, jod i potas. Zabiegi z zastosowaniem tego kwasu na twarz działają odmładzająco. Pod okiem doświadczonych specjalistów przeprowadza się kuracje z użyciem różnorodnych kwasów.

Efekt zabiegów z kwasem linolowym

Złuszczają martwy naskórek, przez co stymulują odnowę komórkową. W zależności od zastosowanej kombinacji kwasów można uzyskać efekt intensywnego oczyszczenia, rozjaśnienia, a nawet usunięcia przebarwień, i wygładzenia. Na zabieg kwasem linolowym, salicylowym, czy cytrynianem etylu powinny zdecydować się osoby o cerze trądzikowej. Można zamówić zabieg wyszczuplający, ponieważ kwas linolowy sprzyja redukcji masy ciała, także gdy jest stosowany zewnętrznie. Na ciało nakłada się różnego rodzaju kremy lub maseczki z kwasem. Masaż lub zastosowanie odpowiedniego urządzenia pobudza krążenie i powoduje przenikanie dobroczynnych substancji w głąb skóry.

W celu zachowania zdrowej i pięknej skóry należy zwrócić uwagę na spożywanie pokarmów obfitujących w kwas linolowy, a także wybierać kosmetyki z jego zawartością.

Podobne artykuły