Aplikacja lavito
4,5/5

Popularne salony:

Centrum Urody Aleja Piękna - Warszawa Żoliborz

Centrum Urody Aleja Piękna

Wojska Polskiego 41 lok. 108/109

Warszawa Żoliborz

Zarezerwuj teraz

Therapea - Warszawa Ursus

Therapea

Rakietników 30 lok. 2

Warszawa Ursus

Zarezerwuj teraz

Beauty Spot Salon Urody - Poznań Nowe Miasto

Beauty Spot Salon Urody

Katowicka 77B

Poznań Nowe Miasto

Zarezerwuj teraz

Kobieciarnia - Poznań Stare Miasto

Kobieciarnia

oś. Jana III Sobieskiego 3 L

Poznań Stare Miasto

Zarezerwuj teraz

Kurzajki – jak się ich pozbyć?

Kurzajki – jak się ich pozbyć?

15-07-2015

Kurzajki są to brodawki o nieregularnym kształcie, o szorstkiej powierzchni, które wywoływane są przez wirusy. Najczęściej pojawiają się na stopach i dłoniach. Czasem znikają samoistnie, jednak nie zawsze, dlatego należy je leczyć.

Skąd się biorą?

Kurzajki są powodowane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), mający wiele odmian. Niestety nie da się go hodować na sztucznych podłożach w laboratoriach, dlatego jeszcze nie wynaleziono leku, który jest skuteczny w przypadku wszystkich jego rodzajów. Wirusem zarażamy się poprzez bezpośredni kontakt osobą zakażoną, korzystanie ze wspólnych ręczników, a również w basenie czy saunie. Rozwojowi kurzajek sprzyjają urazy skóry, które powstają podczas obgryzania paznokci lub wycinania skórek cążkami. Najczęściej występują u dzieci i w okresie dojrzewania, jednak zdarzają się i w dorosłym wieku.

Usuwanie kurzajek u dermatologa

Kurzajki możemy usunąć po konsultacji z dermatologiem. Jednym ze sposobów jest metoda chirurgiczna, polegająca na ich wycinaniu skalpelem. Może być ona jednak bolesna i pozostawia ryzyko powstawania blizn. Nowoczesne technologie pozwalają na usunięcie ich laserem. Bardzo popularną metodą jest wymrażanie kurzajek, zwane krioterapią, które zazwyczaj jest dość skuteczne. Jeszcze innym sposobem jest elektroagulacja, opierająca się na działaniu prądu, wytwarzanego przez urządzenie wyposażone w elektrody. Można również próbować je rozmiękczyć i usunąć przy pomocy kwasów m.in. salicylowego i mlekowego.

Domowe sposoby na kurzajki

W aptece dostępne są leki wypalające brodawki oraz preparaty, które je wymrażają. W niektórych przypadkach ich stosowanie wystarczy, aby usunąć kurzajkę. Możemy próbować je leczyć ziołami, zwłaszcza glistnikiem. Na kurzajki pomaga także maść z nagietka, olejek z drzewa herbacianego, rycynowy, okłady z octu jabłkowego lub z pokruszoną witaminą C.

Musimy pamiętać, że u każdego rozwój i leczenie kurzajek może przebiegać inaczej. Warto skonsultować się z dermatologiem, zwłaszcza gdy pojawią się na stopach, utrudniając nam chodzenie lub blisko paznokci, powodując ból.

Zobacz także

DO GÓRY
Serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Polityka plików cookie. OK
Spinner
Ładuję...
POBIERZ APLIKACJĘ ZA DARMO
UMAWIAJ SIĘ SZYBKO I WYGODNIE