Aplikacja lavito
4,5/5

Popularne salony:

Centrum Urody Aleja Piękna - Warszawa Żoliborz

Centrum Urody Aleja Piękna

Wojska Polskiego 41 lok. 108/109

Warszawa Żoliborz

Zarezerwuj teraz

Kobieciarnia - Poznań Stare Miasto

Kobieciarnia

oś. Jana III Sobieskiego 3 L

Poznań Stare Miasto

Zarezerwuj teraz

Studio Urody MB - Warszawa Śródmieście

Studio Urody MB

Grzybowska 32

Warszawa Śródmieście

Zarezerwuj teraz

Jak są zbudowane nasze włosy?

Jak są zbudowane nasze włosy?

25-04-2016

Piękne, grube, mocne i lśniące włosy – to możliwe! Mimo to, że są one narażone na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych to ich odpowiednia pielęgnacja pozwala zachować zdrową kondycję. Żeby jeszcze lepiej się o nie zatroszczyć, warto dowiedzieć się, jak wygląda budowa naszego włosa.

Jak wyglądają nasze włosy?

Włosy dzielą się ma kilka części: korzeń, nasadę, część środkową, łodygę i część końcową. Korzeń włosa zbudowany jest z gruczołów łojowych, meszku, cebulki, macierzy, włośniczki, brodawki i mięśnia przywłośnego oraz naczyń krwionośnych. Wewnątrz włosa znajduje się jego kora, rdzeń, łuska, mikrowłókna i makrowłókna. Łodyga włosa mieści się nad powierzchnią naskórka, a korzeń poniżej powierzchni nabłonka. W skład włosa wchodzi przede wszystkim keratyna (białko), tłuszcze, cukry, aminokwasy, sole mineralne oraz woda. W cebulce włosa znajdują się komórki macierzy, a także melanocyty odpowiadające za jego kolor. 

Cykl wzrostu włosa

Martwisz się wypadającymi włosami? Jeśli nie jest to jakaś bardzo duża ilość, nie masz czym! To, że wypadają jest całkowicie normalną sprawą. Proces ich tworzenia się, do uformowania się nowego włosa nazywamy ich cyklem. U każdego włosa przebiega on indywidualnie. Dzieli się jednak na trzy fazy:

  • Anagen – oznacza jego aktywny wzrost. Jego czas trwania wynosi kilka miesięcy do nawet 6 lat. W tej fazie kształtuje się budowa, kolor i grubość włosa.
  • Katagen – ta faza trwa około 3 tygodnie. Podczas jej trwania włos przestaje rosnąć.
  • Telogen – jest to okres jego spoczynku. Komórki przygotowują się do wzrostu nowego włosa. Pod jego koniec włos wypada, tworząc miejsce dla nowej cebulki, z której wyrośnie. W tej fazie znajduje się od 10 do 15% włosów.

Włosy proste, kręcone – od czego to zależy?

Włosy przybierają różny kształt: mogą być całkowicie proste, lekko falowane lub posiadać bardzo mocny skręt. Jest to zależne od ich wiązań, inaczej mostków dwusiarczkowych. Wszelkie zabiegi, takie jak chemiczne prostowanie czy trwała, które zmieniają strukturę włosów polegają na rozluźnianiu lub całkowitym zrywaniu tych wiązań.

Skąd się bierze kolor włosów?

Za kolor włosów odpowiedzialna jest melanina. Jest to pigment syntezowany w komórkach tzw. melanocytach. Gotowe pigmenty przechodzą do komórek włosa i tam ulegają rozproszeniu. Prześwitują przez włosy nadając im barwę. Wpływ na nią mają nasze geny. Melanina jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne, dlatego m.in. przez promienie słoneczne włosy staja się jaśniejsze. Wraz z wiekiem melanocyty są mniej aktywne, co powoduje ich siwienie.

Zobacz także

DO GÓRY
Serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Polityka plików cookie. OK
Spinner
Ładuję...
POBIERZ APLIKACJĘ ZA DARMO
UMAWIAJ SIĘ SZYBKO I WYGODNIE